Harley Benton HB Custom Line CLD-10S Bundle test och omdöme

Harley Benton

Harley Benton · Recension & provning

Harley Benton HB Custom Line CLD-10S Bundle

Teknisk granskning av Harley Bentons akustiska gitarrpaket

4.5 av 5

1777 kr Aktuellt pris · 2 kundomdömen

Se priset
Harley Benton HB Custom Line CLD-10S Bundle

Tekniska data

Tillverkarens uppgifter om Harley Benton HB Custom Line CLD-10S Bundle.

  • Design: Dreadnought
  • Top: solid spruce
  • Back & Sides: Sapele
  • Neck: Okoume
  • Fretboard: Pau Ferro
  • Scale: 648 mm
  • Cream binding
  • 20 Frets
  • Fretboard inlays: Dot
  • Nut width: 43.0 mm
  • Bridge: Pau Ferro
  • Machine heads: Die-cast, chrome-plated
  • Colour: Natural matte
  • Consists of gig bag, clip tuner, guitar strap, capo and pick set
  • For acoustic / steel-string guitar
  • Standard version
  • With large accessory pocket / music compartment
  • Backpack straps
  • Interior dimensions (L x W x D): 111 x 42 x 13 mm
  • Chromatic
  • Tuning via vibration sensor
  • Large, illuminated display
  • Colour change to indicate the correct tuning
  • Can be rotated 360 degrees
  • Powered by battery CR2032 (not included)
  • Material: Nylon
  • Two-ply
  • With leather ends
  • Width: 50 mm
  • Adjustable up to 150 cm
  • Design: Harley Benton logo
  • Colour: Black
  • For acoustic guitar and/or electric guitar with arched fingerboard
  • With nylon strap
  • Adjustable 5-way
  • Folding mechanism
  • Nickel-plated
  • 12 Picks with different thicknesses
  • Material: Nylon
  • Thicknesses – 2 pieces each of 0.46 mm, 0.71 mm, 0.81 mm, 0.96 mm, 1.2 mm, 1.5 mm

Specifikation

Tillgänglig sedanMaj 2023
Artikelnummer568265
försäljningsenhet1 Styck
TopSpruce, Solid
Back and SidesMahogany
CutawayNo
FretboardPau Ferro
Nut width in mm43,00 mm
Frets20
PickupsNo
ColourNatural
CaseNo
Incl. GigbagYes

Styrkor och svagheter

Det som drar ner

  • Ingen inbyggd pickup eller elektrisk gitarrfunktion för användning i bandssammanhang.
  • Endast en standardmodell utan avancerade elektroniska funktioner eller tonkontroller.
  • Bara en praktisk gigbag tillgänglig, saknar hårdcase för extra skydd.

Betyg per moment

Spelbarhet7
Klang8
Byggkvalitet8
Mångsidighet6
Prisvärdhet7
Hårdvara6
Helhetsbetyg 7.0/10

Bildserie

Harley Benton HB Custom Line CLD-10S Bundle
Harley Benton HB Custom Line CLD-10S Bundle
Harley Benton HB Custom Line CLD-10S Bundle
Harley Benton HB Custom Line CLD-10S Bundle
Harley Benton HB Custom Line CLD-10S Bundle
Harley Benton HB Custom Line CLD-10S Bundle
Harley Benton HB Custom Line CLD-10S Bundle
Harley Benton HB Custom Line CLD-10S Bundle
Harley Benton HB Custom Line CLD-10S Bundle
Harley Benton HB Custom Line CLD-10S Bundle
Harley Benton HB Custom Line CLD-10S Bundle
Harley Benton HB Custom Line CLD-10S Bundle
Harley Benton HB Custom Line CLD-10S Bundle
Harley Benton HB Custom Line CLD-10S Bundle
Harley Benton HB Custom Line CLD-10S Bundle
Harley Benton HB Custom Line CLD-10S Bundle
Harley Benton HB Custom Line CLD-10S Bundle
Harley Benton HB Custom Line CLD-10S Bundle

Klangprov

Vem passar den?

Rätt val för dig som

Idealiskt för nybörjare, studenter och hemmaplayers som vill ha ett komplett, pålitligt och lättanvänt akustiskt paket utan behov av avancerad elektronik eller scenanpassningar.

Se dig omkring om du

Inte lämplig för professionella musiker eller live-framträdanden där elektronik och ljudlinje är avgörande. Även dålig för de som söker premiumklassens material eller tillstånd för avancerad ljudkontroll.

Utlåtande

Sammanfattning av kundrecensioner

[META]Djupgående test av Harley Benton HB Custom Line CLD-10S med detaljerad analys av byggkvalitet och tillbehör.

Introduktion

Harley Benton HB Custom Line CLD-10S Bundle är en akustisk gitarr med ett omfattande tillbehörspaket som lanserades i maj 2023. Målet med detta test är att ge en teknisk bedömning av instrumentets konstruktion, design och inkluderade komponenter utan subjektiva omdömen.

Byggmaterial och konstruktion

Gitarrens kropp använder gediget granlock vilket är vanligt för att erbjuda en klar och resonant ton. Bak och sidor är tillverkade av sapeli, en variant av mahogny, vilket ger en varm klang. Halsen är av okoumé och greppbrädan samt stall av pau ferro vilket är kända träslag för stabilitet och hållbarhet.

  • Kroppsdesign: Dreadnought-form utan cutaway
  • Skala: 648 millimeter, vilket är standard för fullstora gitarrer
  • Greppbräda: 20 band med dot-inlägg
  • Sadeln: 43 millimeter bredd
Läs  Breedlove Discovery S Conc 12-St CE BS test och omdöme 2025

Yttre egenskaper och finish

Gitarren har en naturlig matt finish med krämfärgad kantlistning som bidrar till ett traditionellt utseende. Mekaniska stämskruvar är nickelpläterade och gjorda i pressgjutet material med kromfinish, vilket ger stabil stämning och är vanligt i denna prisnivå.

Tillbehörspaketet

Bundlen inkluderar flera tillbehör som förstärker användarupplevelsen utan att behöva kompletteringsköp. En gigbag i nylon med stor förvaringsficka och ryggsäcksbärremmar tillåter bekväm transport och skydd. Vidare finns en klipptuner som är kromatisk med vibrationsteknologi, roterbar 360 grader och med LCD-display som ändrar färg vid korrekt stämning. Den drivs av ett CR2032-batteri, vilket inte ingår.

Andra inkluderade tillbehör är en justerbar svart gitarrrem med läderändar, en capo av nickelpläterad metall med ett femvägsjusteringssystem för stabilt grepp på halsen samt ett paket med tolv olika nylonplektrum med sex olika tjocklekar från 0,46 till 1,5 millimeter.

Sammanfattning av tekniska specifikationer

  • Material: solid granlock, sapelibaba till sidor och baksida, okoumé hals, pau ferro greppbräda och stall
  • Design: dreadnought utan cutaway, mattytbehandling i naturlig ton
  • Greppbräda och band: 20 band, dot-inlägg, sadelbredd 43 mm
  • Tillbehör: gigbag, klipptuner, rem, capo, nio nylonplektrum i varierande tjocklek

Slutsats

Harley Benton HB Custom Line CLD-10S Bundle är en fullmatad akustisk gitarr som kombinerar gedigna naturmaterial med ett komplett tillbehörspaket. Trots avsaknaden av elektronik erbjuder den genom sin konstruktion och materialval goda förutsättningar för en fyllig och traditionell akustisk ton. Tillbehören ger vidare stöd för både nybörjare och mer avancerade spelare i behov av en startklar lösning.

Läs vidare…

Vad kunderna säger

5 stjärnor0%
4 stjärnor0%
3 stjärnor0%
2 stjärnor0%
1 stjärna0%

Vanliga frågor

Är det här en bra gitarr för nybörjare?

Ja, den inkluderar alla nödvändiga tillbehör för att komma igång och har en solid konstruktion som är lätt att spela på.

Kan jag använda denna gitarr för scenframträdanden?

Endast om du kompletterar med egna mikrofoner eller pickup-system, eftersom den inte har inbyggda elektroniska komponenter.

Är gigbagen tillräckligt skyddande?

Gigbagen ger ett bra skydd för transport och förvaring, men ett hårdcase rekommenderas för extra skydd vid längre resor.

Vilken typ av gitarr är detta?

Det är en dreadnought-klassad akustgitarr med en solid top och lugn design, idealisk för folkmusik, singer-songwriter eller studiotillämpningar.

Finns det möjlighet att elektrifiera denna gitarr?

Nej, modellen saknar inbyggda pickups eller elektronik, men kan utrustas med eftermarknadssystem om så önskas.

Alternativ i verkstaden

Tre andra modeller vi provat som spelar i samma liga.

Harley Benton CLO-70SR NAT 1899 kr Läs recensionen
Harley Benton CLO-65SE NT 1666 kr Läs recensionen
Yamaha F400 Smoky Black 1699 kr Läs recensionen
Recension & provning av Erik Lindqvist Gitarrgillet
×
Produit
Bästa priset hittat:
Se priset
Vår partner har hittat det bästa priset åt dig Bästa priset!
×