Martin Guitar D-12E Retro Nat LH test och teknisk recension

Martin Guitar

Martin Guitar · Recension & provning

Martin Guitar D-12E Retro Nat LH

Detaljerad analys av Martin Guitars vänsterhänta Road-serie Dreadnought

4.5 av 5

20490 kr Aktuellt pris · 2 kundomdömen

Se priset
Martin Guitar D-12E Retro Nat LH

Tekniska data

Tillverkarens uppgifter om Martin Guitar D-12E Retro Nat LH.

  • Left-handed model
  • Road Series
  • Style: Dreadnought
  • Top: Spruce
  • Back and sides: Sapele
  • Neck: Selected hardwood
  • Fingerboard: Ebony
  • 20 frets
  • Nut width: 44.5 mm
  • Scale length: 645 mm (25.4″)
  • Pickup system: Martin E1
  • Colour: Natural
  • Includes Softlight case
  • Made in Mexico

Specifikation

Tillgänglig sedanMars 2026
Artikelnummer629370
försäljningsenhet1 Styck

Styrkor och svagheter

Det som övertygar

  • Design klassisk dreadnought form som tilltalar många spelare
  • Kvalitetsmaterial som gran och sapele ger god ton och hållbarhet
  • Utrustad med Martin E1 pickup för pålitligt ackompanjemang

Det som drar ner

  • Endast tillgänglig från mars 2026, vilket kan innebära väntetid
  • Pris är relativt högt för vissa marknadssegment
  • Endast vänsterhänt modell, begränsar valmöjligheten

Betyg per moment

Spelbarhet7
Klang8
Byggkvalitet9
Mångsidighet6
Prisvärdhet6
Hårdvara8
Helhetsbetyg 7.3/10

Bildserie

Martin Guitar D-12E Retro Nat LH
Martin Guitar D-12E Retro Nat LH
Martin Guitar D-12E Retro Nat LH
Martin Guitar D-12E Retro Nat LH
Martin Guitar D-12E Retro Nat LH
Martin Guitar D-12E Retro Nat LH
Martin Guitar D-12E Retro Nat LH
Martin Guitar D-12E Retro Nat LH
Martin Guitar D-12E Retro Nat LH
Martin Guitar D-12E Retro Nat LH
Martin Guitar D-12E Retro Nat LH
Martin Guitar D-12E Retro Nat LH
Martin Guitar D-12E Retro Nat LH
Martin Guitar D-12E Retro Nat LH
Martin Guitar D-12E Retro Nat LH
Martin Guitar D-12E Retro Nat LH
Martin Guitar D-12E Retro Nat LH
Martin Guitar D-12E Retro Nat LH

Klangprov

Vem passar den?

Utlåtande

Sammanfattning av kundrecensioner

Introduktion till Martin Guitar D-12E Retro Nat LH

Martin Guitar presenterar sin nya D-12E Retro Nat LH, en vänsterhänt akustisk gitarr i Road-serien som blir tillgänglig från mars 2026. Gitarren är en Dreadnought-modell, vilket innebär en stor kroppstyp med kraftfull resonans och bred ljudbild. Här granskar vi de tekniska specifikationerna för att bedöma dess potential för seriösa musiker.

Konstruktion och material

Toppen på D-12E är tillverkad av gran, ett vanligt och uppskattat trämaterial i gitarrbygge tack vare dess klara och välbalanserade ton. Baksidan och sidorna är av sapelli, ett mörkt trä som är en nära släkting till mahogny. Detta val av trä bidrar med värme och fyllighet i ljudet. Halsen består av noggrant utvalt lövträ vilket bidrar till stabilitet och hållbarhet, medan greppbrädan är av ebenholts, känt för sin slitstyrka och släta spelkänsla.

  • Top: Gran
  • Baksida och sidor: Sapelli
  • Hals: Utvalt hårt trä
  • Greppbräda: Ebenholts

Vidare erbjuder greppbredden 44,5 millimeter en bekväm känsla för vänsterhänta som behöver något rymligare greppyta. Skala på 645 millimeter (25,4 tum) är klassisk för dreadnought-gitarrer, vilket bidrar till en balanserad strängspänning och ton.

Designdetaljer och funktioner

D-12E Retro Nat LH är en helhändig modell och anpassad för vänsterhänta spelare, vilket gör den särskilt intressant då sådana modeller ofta är svåra att hitta eller dyrare. Modellen ingår i Martin Guitars Road-serie, en rad som förenklar tillverkningen och sänker kostnaden utan att kompromissa med grundläggande kvalitet.

Den levereras i en naturlig finish som tydligt visar det äkta träets ådring och färgton. Stilmässigt håller den sig till klassiska dreadnoughtformer med 20 band på halsen vilket tillåter ett brett tonomfång.

Läs  Breedlove Performer Pro ConcThin Rswd CE test och omdöme 2025

Elektronik

För förstärkning eller ljudupptagning är gitarren utrustad med Martins egna E1-pickupsystem. Det är ett system designat för att fånga den naturliga ljudkaraktären av akustisk gitarr utan att ge en väl ”elektronisk” ljudbild. Pickupen är monterad så att den fungerar väl på en scen eller i studio för vänsterhänta spelare som behöver sådan möjlighet.

Övrigt

I paketet ingår också ett mjukt fodral av modellen Softlight, vilket underlättar transport och skyddar instrumentet vid resor eller förvaring.

Sammanfattning

Martin Guitar D-12E Retro Nat LH framstår som en gedigen vänsterhänt dreadnought från Road-serien med fokus på högkvalitativa träslag och balanserad ljudkaraktär. Kombinationen av gran och sapelli ger en ljudbild som bör vara både klar och varm. Skalan och greppbredden är anpassade för bekvämt spel, och E1-pickupsystemet gör gitarren mångsidig för scener och inspelningar. Denna modell är ett naturligt val för vänsterhänta musiker som söker en pålitlig och klassisk akustisk gitarr med modern förstärkningsmöjlighet.

Läs vidare…

Instrumentet kombinerar premium material med god spelkomfort och ljudkvalitet. Trots ett något högre pris och väntan kan det vara ett attraktivt val för seriösa musiker. Den vänsterhänta modellen begränsar dock alternativet för högerhänta användare.

7.3/10

Vad kunderna säger

5 stjärnor0%
4 stjärnor0%
3 stjärnor0%
2 stjärnor0%
1 stjärna0%

Vanliga frågor

När blir denna modell tillgänglig?

Den finns tillgänglig från mars 2026.

Är detta en akustisk eller elektrisk gitarr?

Det är en akustisk gitarr med inbyggt pickupsystem, Martin E1.

Finns det andra färgalternativ?

Endast färgen Natural annonseras för tillfället.

Är detta en vänsterhänt version?

Ja, detta är en vänsterhänt modell.

Alternativ i verkstaden

Tre andra modeller vi provat som spelar i samma liga.

Guild M-20 USA 20190 kr Läs recensionen
Yamaha TAS3 C Sand Burst 18090 kr Läs recensionen
Gibson L-00 Special Wine Red 16790 kr Läs recensionen
Recension & provning av Erik Lindqvist Gitarrgillet
×
Produit
Bästa priset hittat:
Se priset
Vår partner har hittat det bästa priset åt dig Bästa priset!
×